Poradnia Przedmałżeńska dla Narzeczonych

Gabinet Strefa Udanego Małżeństwa
Poradnia Przedmałżeńska dla Narzeczonych

W celu ustalenia wizyt uprzejmie prosi się o wcześniejszy kontakt telefoniczny z doradcą.
Ustala się trzy konsultacje przedślubne.
Czas jednego spotkania to 45 min.

Poradnia czynna dwa razy w tygodniu:
Znalezione obrazy dla zapytania strzałki Wtorek od 17:00 do 19:15
Dyżur prowadzi Agnieszka Mrowiec
tel.: 513-950-800
e-mail: kocurek.agnieszka@gmail.com

Znalezione obrazy dla zapytania strzałki Środa od 17:00 do 19:15
Dyżur prowadzi Marta Franczak
tel.: 502-342-454
e-mail: marta.franczak@gmail.com

 

Adres:
Gabinet Strefa Udanego Małżeństwa
przy parafii pw. Chrystusa Króla – Leszczyny
ul. Straconki 12, 43-300 Bielsko-Biała
(Gabinet mieści się w budynku plebanii po lewej stronie kościoła.
Pierwsze drzwi na prawo).

 

Drodzy Przyszli Małżonkowie.

Pragniemy przybliżyć Wam kształt prowadzonych przez nas konsultacji przedślubnych, byście odwiedzając nas, mieli pewien zarys merytoryczny tego, co Was czeka.
Zależy nam na tym, by ten szczególny czas, bo przecież takie wizyty zdarzają się zazwyczaj tylko raz w życiu, stanowił dla Państwa inspirację do poszerzania wiedzy na temat życia małżeńskiego i rodzinnego. Spotkanie będzie wypełnione rozmowami na różnorodne tematy, których znajomość stwarza dużą szansę na formowanie się stabilnego małżeństwa.
Zachęcamy Państwa do spojrzenia na poniższą listę zagadnień, których zgłębienie zwiększa szansę na „tworzenie” zdrowego i silnego małżeństwa trwającego całe życie. Niektóre z tych zagadnień uda nam się poruszyć podczas spotkań, inne zaś, mamy nadzieję, „rozkminicie” na własną rękę.

1. Podstawy komunikacji interpersonalnej
Umiejętności z tej dziedziny są fundamentem udanej relacji małżeńskiej. Bez dwóch zdań, małżonkowie zainteresowani udanym małżeństwem zgłębiają tajniki tego zagadnienia. Poniżej zamieszczamy propozycję cienkiej książki autorstwa prof. E. Sujak, która z pewnością poszerzy Państwa wiedzę w dziedzinie psychologii komunikacji.

2. Temperamenty i typy osobowości
Wiedza z tego zakresu jest antidotum na szereg nieprawdziwych przekonań, jakie powstają w umysłach „początkujących w rzemiośle małżeńskim” ludziach. Jedną z pierwszych kwestii, która stanowi „kość niezgody” między małżonkami jest kwestia odmienności, które uwydatniają się jaskrawo na tle wspólnego małżeńskiego życia. Coś, co wcześniej budziło podziw, zachwyt u współmałżonka, a klasyfikowało się jako „coś co on potrafi a ja nie” staje się z czasem powodem pretensji, oskarżeń, ocen, żali, utarczek słownych, sprzeczek, kłótni i w końcu kryzysu. Ludzie są różni, nie ma dwóch  takich samych istot ludzkich. Da się jednak zauważyć, iż jedni bardziej „żywotnie” funkcjonują na co dzień, inni są bardziej „w trybie slow”, a jeszcze inni mają skłonność do „głębokiej analizy”, a pozostałych poznać po entuzjazmie, którym potrafią zarazić niemrawe towarzystwo. Warto poznać bliżej mocne i słabe strony choleryka, flegmatyka, melancholika i sangwinika. Typologia Galena, mimo, iż ukuta w starożytności nie straciła na aktualności i do dziś ma swoich fanów i sympatyków. Ambitnym współmałżonkom polecamy lekturę książki Florence Littauer, która w sposób bardzo obrazowy przybliża czytelnikom owe cztery temperamenty. Nie sposób wzrastać w sztuce komunikacji interpersonalnej bez znajomości owego zagadnienia.

Kolejną kwestią wartą zgłębienia, która jest nader fascynująca, jest poznanie typów osobowości i odkrycie „kto jest kim” w danym małżeństwie. Na tej drodze wsparciem będzie z pewnością lektura książki pt. „Rozwiń skrzydła”, która opisuje w świetny sposób typologię DISC. Amerykański psycholog William Marston wyróżnił cztery postawy po dwie przeciwstawne sobie pary. To postawy otwarte na innych ludzi, ekstrawertyczne (Outgoing) i introwertyczne, powściągliwe (Reserved). Drugą parą są postawy zorientowane na ludzi (People Oriented) oraz na zadania (Task Oriented). W ich zakresach znajdują się cztery główne osobowości, czyli: Dominant, Influencing, Steady, Cautious, od pierwszych liter nazw osobowości wziął się właśnie model DISC. Zapraszamy do przeczytania tej błyskotliwej książki, dzięki której Państwa związek zyska nieblednący blask na skutek wiedzy, będącej kołem ratunkowym przed pochopnymi i krzywdzącymi ocenami.

Inną typologią, która może Państwa zainteresować, jest typologia ID16, produkt polski. Dzięki testowi będą mogli Państwo odnaleźć się wśród 16 różnych typów. Polecamy stronę: http://www.typyosobowosci.pl/, gdzie znajdziecie Państwo bezpłatny test oraz poniższe książki:

  

Dla lepszego zapoznania się z książką „Czy wiesz kim jesteś?” zapraszamy do kliknięcia: https://pdf.helion.pl/16tyos/16tyos.pdf

3. Języki miłości
Bez tej wiedzy małżonkowie są podobni do przedsiębiorcy, który zmierza w kierunku ogłoszenia upadłości. Na skutek nie liczenia się z potrzebami klientów, zmuszony jest zamknąć biznes, gdyż to, co oferował, nie zaspakajało potrzeb innych. Gary Chapman w rewelacyjny sposób tłumaczy ludziom, iż nie liczy się, to czy kochasz, lecz to, czy ta druga osoba czuje się kochana. Drodzy przyszli Małżonkowie, poniżej pozycja obowiązkowa, dla tych z Was, którzy marzą o zdrowym małżeństwie.

Możecie już w tym momencie odkryć Wasze języki. Pod tym linkiem znajdziecie wprowadzenie
w temat: https://youtu.be/dIPA32Ni7ec a tutaj test: https://mk-pl.github.io/5-jezykow-milosci/

4. Etapy Życia Małżeńskiego i Szlak relacji
Czy wyobrażacie sobie, by rozsądny podróżnik wyruszał w wyprawę bez wcześniejszego przygotowania, rozeznania terenu, kultury danego kraju, itp.? Małżeństwo nie jest raczej podobne do spontanicznej TRIP, ale zdecydowanie bliżej mu do długotrwałej, wcale nie łatwej wyprawy, której finisz znajdzie się na … cmentarzu? Niezłe nie? Zatem Drodzy przyszli Małżonkowie zapraszamy Was do lektury fantastycznej książki Gregorego Popcaka, w której znajdziecie opis 8 etapów życia małżeńskiego. Potraktujcie tę książkę jak całkiem dobry podręcznik do „anatomii małżeńskiej”. Solidna wiedza, konkretna i tak, bez której „podróż małżeńska” może zakończyć się nie na cmentarzu, ale przed sądem. To by było…UPS!
Inną, „szalenie” ciekawą kwestią, którą porusza Popcak w swojej książce, jest temat Szlaku relacji. Autor ukazuje kilka typów małżeństw w zależności od motywów, jakimi kierują się ludzie przy zawieraniu małżeństwa. Tym sposobem czytelnik zapozna się z cechami charakterystycznymi dla małżeństw zabójczych, małżeństw Rozbitków, małżeństw terminujących no i nareszcie MAŁŻEŃSTW WYJĄTKOWYCH. Wiedza warta wszystkiego, gdyż jej brak oznacza lądowanie na Szlaku relacji w przypadkowym miejscu, bez świadomości tego, gdzie się aktualnie jest i gdzie się chce docelowo dotrzeć. Z pobieżnych nawet rozmów łatwo wywnioskować, iż spora grupa przyszłych małżonków marzy o powodzeniu w małżeństwie, więc bez małżeńskiego GPS raczej nie da się osiągnąć sukcesu.

5. Umiejętność rozwiązywania konfliktów
Umiejętności tej małżonkowie uczą się długo, przechodząc stopniowo z „solowych występów” do „grania w zespole”. To „granie w zespole” wymaga nabycia świadomości odpowiedzialności za własny rozwój. Wymaga „uniezależnienia” swojego rozwoju od starań w tym temacie u współmałżonka. Niejako do wejścia na poziom „kontrolowanych kłótni” potrzeba wielu „spalonych konfliktów” na zgliszczach, których, „jak Fenix z popiołu”, powstaje na drodze decyzji, nowa jakość prowadzenia sporów. Małżonkowie nie sprzeczają się już z myślą o tym, co tu zrobić, by wyszło na moje, ale z myślą o tym, kto z nas proponuje dla naszego małżeństwa najlepsze rozwiązanie. Takie podejście jest owocem miłości dojrzałej małżonków, która wyposaża ich w zdolność „służenia sobie nawzajem” mając nieustannie przed oczami dobro tego drugiego i całego małżeństwa jak i rodziny. Tam gdzie latają talerze, wypadają z futryn drzwi, po policzkach płyną łzy i oczy zachodzą sińcem, tam nie ma jeszcze miłości dojrzałej, tam jest jeszcze miłosny karzeł, który nakazuje przypuścić atak w obliczu utraty „wygranej”. Tam, gdzie nie ma panowania nad emocjami, tam gdzie impuls rządzi myślami, tam nie ma jeszcze miłości dojrzałej, tam jest huśtawka, na której trudno o stabilizację i poczucie bezpieczeństwa. W obliczu tak postawionej sprawy KONIECZNYM jest wyedukować się w zakresie życia emocjonalnego człowieka, by rozumieć podstawowe mechanizmy rządzące emocjami. Wielu chce zrozumieć Miłość, niewielu zgłębia Gniew, stąd wie się często „czego się chce”, ale nie umie się zapanować nad tym, czego się nie chce. Stąd poznanie trudnych emocji, zrozumienie tego po co są, kiedy są moralnie dobre, a kiedy tracą swoją moralność należy do obowiązku tych, którym marzy się sukces małżeński. Umiejętność rozwiązywania konfliktów wymaga zatem rozumienia emocji jak i znajomości najczęściej występujących błędów kognitywnych. Poniżej propozycje dwóch książek, które będą pomocne w pogłębieniu wiedzy na temat konfliktów.

  

Drodzy Przyszli Małżonkowie, zapraszamy Was, byście zaglądnęli również na niżej podane strony czy kanały na YT.
Bogactwo treści jest tak ogromne, iż trudno nam wymienić choćby promil z tego, co jest proponowane tym, którzy w małżeństwie chcą wzrastać.
o. Adam Szustak – Kanał: Langusta na Palmie – o relacjach damsko-męskich i wielu innych sprawach
https://www.youtube.com/user/Langustanapalmie
o. Ksawery Knotz – Szansa Spotkania – otwarcie o chrześcijańskim seksie:)
http://www.szansaspotkania.pl/index.php/pl/
ks. Piotr Pawlukiewicz – Seks. Poezja czy rzemiosło?
https://youtu.be/HfhYCn_t21U
Metody Rozpoznawania Płodności – Liga Małżeństwo Małżeństwu
http://npr.pl/
Naprotechnology – pomoc dla par niepłodnych
http://www.fccp.pl/naprotechnology
Wspólnota Trudnych Małżeństw
http://sychar.org/
Spotkania Małżeńskie – warsztaty
http://www.spotkaniamalzenskie.pl/

Serdecznie pozdrawiamy i do zobaczenia.
Marta Franczak i Agnieszka Mrowiec
Gabinet Strefa Udanego Małżeństwa